Na emeryturze będziesz mieć czas, ale czy będziesz mieć pieniądze?

Pru zachęca do wcześniejszego myślenia o swojej emeryturze

Prudential działający pod marką Pru rozpoczyna nową kampanię reklamową, której celem jest uświadomienie Polakom, że na emeryturze już 10. dnia każdego miesiąca może im zabraknąć pieniędzy. Z badania Prudential Family Index 2023[1] wynika, że młodzi Polacy wiedzą o tym, ale niewiele z tym robią. Ubezpieczyciel zachęca więc do tego, by już dziś pomyśleli o swojej przyszłości i zadbali o swoje finanse na emeryturę. Uświadamia też, że oszczędzanie na ten cel warto rozpocząć jak najwcześniej.

Żyjemy coraz szybciej: praca, dom, dzieci itd. Niektóre przyjemności odkładamy na później. Odwlekamy też myślenie o finansach na emeryturze. Niestety, może okazać się, że gdy ten etap życia już nadejdzie, to spotka nas przykra niespodzianka. Będziemy mieć czas, ale pieniędzy wystarczy tylko do 10. dnia każdego miesiąca. Przewidywana wysokość emerytury dzisiejszych 30-latków będzie wynosić 1/3 ostatniej pensji[2]. Pru zachęca do refleksji i zadbania o finansowy aspekt swojej przyszłości. A im wcześniej o tym pomyślimy, tym mniejszym wysiłkiem finansowym zapewnimy sobie odpowiednią emeryturę.

Słuszność założeń kampanii potwierdzają wyniki kolejnej edycji badania Prudential Family Index 2023, z którego wynika, że ponad połowa (52%) młodych Polaków uważa, że oszczędzanie najlepiej zacząć w wieku 20 i 30 lat. Mimo to w tej grupie wiekowej oszczędzanie deklaruje zaledwie 41%.

 

– Przysłowiowi Młodzi Bogowie teraz relatywnie dobrze zarabiają, stać ich na wiele, ale wciąż brak im czasu. Myślą, że czas na realizację pasji znajdą na emeryturze. Tyle, że mogą się niestety mocno zdziwić, bo na emeryturze może być kruchutko finansowo. Pieniędzy wystarczy im do 10. każdego miesiąca. Emerytura to nie schyłek życia – żyjemy bowiem coraz dłużej i cieszymy się coraz lepszym zdrowiem. Wielu z nas chce przeznaczyć ten okres na wszystkie rzeczy, o których marzymy, ale teraz nie mamy na nie czasu. Niezbędne jest więc działanie, które zabezpieczy finanse na przyszłość i do takiego dodatkowego oszczędzania chcemy zachęcić odbiorców. Inaczej na emeryturze będziemy mieli pieniądze tylko do 10., a za co będziemy żyć przez resztę czasu?

Tomasz Borchowiec, Dyrektor Marketingu i Komunikacji Korporacyjnej w Prudential Polska

Nowa kampania startuje w maju i będzie trwała z przerwami do końca roku. Obejmuje emisję spotów w stacjach telewizyjnych oraz w internecie. Prowadzona będzie także w mediach społecznościowych marki Pru oraz poprzez działania z zakresu content marketingu i performance.

Realizacją kreacji zajęła się agencja reklamowa Just. Jest to pierwsza współpraca tej agencji z marką Pru. Za planowanie i zakup mediów odpowiada z kolei dom mediowy Starcom. Spoty wyreżyserował Filip Berendt, a ich wykonaniem zajął się dom produkcyjny Film Produkcja. Krótka reklama telewizyjna będzie trwała 15 sekund. W internecie zobaczymy także trzy specjalne 6-sekundowe kreacje. Kampanię wspierają działania PR, za które odpowiada agencja OneMulti. Współpracuje ona z Pru przy badaniach dotyczących postaw Polaków wobec emerytur i oszczędzania. Prudential Family Index pokazuje, że mimo rosnącej świadomości Polaków na emeryturze może im zabraknąć pieniędzy, nie przekłada się to jednak na realne działania i w miarę wczesne dodatkowe oszczędzanie.

Spoty reklamowe można obejrzeć, klikając w poniższe linki:

  1. https://youtu.be/DB2ZOV-JAhA
  2. https://youtu.be/0sQbmYy6i4s
  3. https://youtu.be/q3UCROthnJA
  4. https://youtu.be/L6eb1Lu6PCQ

Co zrobić, aby Twoja przyszła emerytura nie skończyła się przysłowiowego „dziesiątego”? Przeczytaj koniecznie https://www.pru.pl/emerytura/

1. Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą Beyond w styczniu 2024 r. metodą CAWI (kwestionariuszowych wywiadów prowadzonych przez internet) na panelu firmy Norstat Polska, na próbie reprezentatywnej Polaków w wieku 25-70 lat, posiadających przynajmniej jedno dziecko. Badana próba liczyła 750 osób.

2. Obecnie średnia stopa zastąpienia wynosi około 54%. W kolejnych latach będzie ona znacznie spadać. Potwierdzają to prognozy ZUS, Komisji Europejskiej oraz OECD, które wskazują, że średnia stopa zastąpienia w 2050 roku będzie wynosić około 30% (OECD: 28,7%). https://www.money.pl/emerytury/polakow-czekaja-glodowe-emerytury-propozycja-pis-tylko-pogorszy-sprawe-6929794947930912a.html.