Nie posiadasz jeszcze ubezpieczenia na życie? Pora to zmienić!

W dzisiejszym pędzącym świecie niestety wielu z nas ma problemy z właściwym dbaniem o swoje finanse. Często wydajemy ponadprogramowe pieniądze na niepotrzebne rzeczy, przepłacamy, gdyż nie porównujemy cen czy – co najgorsze – nie oszczędzamy. Brak oszczędności to nie tylko niespokojna przyszłość, ale także mniejsza płynność finansowa na co dzień; trudniej będzie nam zdecydować się na realizację swoich marzeń i planów, jeśli nie będziemy dysponować odpowiednią poduszką bezpieczeństwa. Całe szczęście są możliwości, które pozwolą nam zaoszczędzić trochę kapitału bez nadmiernego obciążania swojego budżetu lub zapewnić zabezpieczenie w postaci sumy ubezpieczenia wypłacanej, gdy przydarzy nam się ubezpieczane zdarzenie. Jednym z nich jest umowa ubezpieczenia. Ubezpieczenie na życie – kiedy warto i jakie korzyści jest w stanie nam zapewnić?

Czy ubezpieczenie na życie jest niezbędne?

Ubezpieczenie na życie oczywiście nie jest niezbędne, jednak może być bardzo przydatne w wielu różnych sytuacjach. W zależności od tego, na jaką opcję się zdecydujemy, umowa zapewni nam inne profity. Dla niektórych priorytetem będzie po prostu zabezpieczenie swojego życia, dla innych właśnie oszczędzanie przy ubezpieczeniu. To, które ubezpieczenie na życie wybrać, jest bardzo indywidualną sprawą i przy jego wyborze powinno się wziąć pod uwagę nasze potrzeby i możliwości. Jeśli chcemy zabezpieczyć swoją rodzinę na wypadek naszej śmierci, to warunki ubezpieczenia będą inne niż w wypadku, kiedy zastanawiamy się, jak zapewnić dobie dodatkowy kapitał na emeryturę, więc wybór właściwej umowy powinien być przemyślany pod kątem tego, czego od niej oczekujemy.

Główne zalety posiadania ubezpieczenia na życie

Zakres ubezpieczenia na życie będzie różny w zależności od potrzeb danej osoby, jednak główne zalety tego rozwiązania przedstawiają się podobnie – dzięki regularnemu odkładaniu małej kwoty zapewniamy bezpieczeństwo i stabilność finansową sobie i naszej rodzinie. Umowa ubezpieczenia na życie daje ochronę nie tylko w wypadku śmierci ubezpieczonego, ale – jeżeli rozszerzy jej zakres o umowy dodatkowe – również wtedy, kiedy dotknie go jakaś choroba czy niezdolność do dalszego wykonywania aktywności zawodowych. Można więc powiedzieć, że przysłowie „przezorny zawsze ubezpieczony” pasuje tutaj jak ulał – decydując się na zakup jednego produktu finansowego, zyskujemy wiele korzyści.
Dodatkowo ubezpieczyciele, tacy jak Prudential, doskonale zdają sobie sprawę z tego, że potrzeby Klientów bywają różne i Ci mogą nie być pewni, jakie wybrać ubezpieczenie – w związku z tym przygotowali oni ubezpieczenie na życie z dodatkową możliwością oszczędzania na dowolny cel oraz możliwością zakupu umów dodatkowych. Po ukończeniu okresu ubezpieczenia nie zostaniemy z niczym, a otrzymana kwota na koniec umowy będzie mogła zostać wykorzystana przez nas na edukację naszych dzieci czy realizację planów wakacyjnych.

Kiedy warto się zdecydować?

Odpowiedź na pytanie, kiedy warto zdecydować się na ubezpieczenie na życie, jest dosyć oczywista i logiczna – jak najwcześniej! Dzięki temu na koncie naszej umowy zbierzemy po prostu więcej środków, które stworzą lepsze możliwości ich wykorzystania. Składka za ubezpieczenie nie jest na tyle duża, by w znaczący sposób obciążyła nasz domowy budżet, więc nie potrzebujemy określonego progu zarobkowego do podjęcia decyzji o ubezpieczeniu, można zatem zacząć o tym myśleć w jak najwcześniejszym wieku. Młody wiek oznacza również, że ze względu na stan zdrowia Ubezpieczyciel może zaoferować niższą składkę za określoną sumę ubezpieczenia, niż miałoby to miejsce dla osoby 10 lub 20 lat starszej. Jest to o tyle ważne, że w ubezpieczeniach Prudential ocena medyczna dokonywana jest tylko na starcie umowy lub gdy chcemy zwiększyć jego początkowy zakres.

Jeśli jednak jesteśmy już w późniejszym wieku czy nawet zbliżamy się do emerytury, ubezpieczenie na życie nie traci nic ze swoich zalet i w dalszym ciągu warto je mieć. Poniekąd nawet bardziej niż we wcześniejszym czasie, gdyż wraz z latami nasz organizm niestety słabnie, przez co jesteśmy bardziej narażeni na różnego rodzaju choroby. Reasumując – każdy czas jest odpowiedni, by pomyśleć o ubezpieczeniu na życie, szczególnie w okresie pandemii, kiedy kwestie zdrowotne dotykają każdego z nas.

Jak wybrać dobre ubezpieczenie na życie?

Ze względu na to, że umowa ubezpieczenia na życie jest najczęściej kupowanym przez Polaków produktem ubezpieczeniowym, na rynku jest ogrom różnych ofert, których warunki dają nam dodatkowe profity. Zgodnie z tym, na co zwracaliśmy uwagę wcześniej, to, które ubezpieczenie na życie wybrać, zależy tylko od nas i naszego stylu życia. Jeśli chociażby wykonujemy ciężką, fizyczną i potencjalnie niebezpieczną pracę, byłoby dobrze, gdyby warunki ubezpieczenia wzięły to pod uwagę. Podobnie jeśli priorytetem jest zabezpieczenie przez nas naszej rodziny, zdecydujmy się na ofertę bardziej korzystną w tym zakresie. Ubezpieczenie na życie – na co zwracać uwagę przy zakupie umowy?

Co powinno zawierać ubezpieczenie na życie?

Pomimo tego, że wybór ubezpieczenia zależy od naszych preferencji i upodobań, jest kilka uniwersalnych wskazówek, którymi możemy się kierować. Na co zwrócić największą uwagę?

  • Po pierwsze, kluczowy jest rodzaj ubezpieczenia. Możemy zdecydować się jedynie na opcję ochronną lub opcję ochronną z oszczędzaniem oraz możliwy okres ubezpieczenia.
  • Po drugie, zwróćmy uwagę, od jakich ryzyk zabezpiecza nas nasza umowa. Czy będą to jedynie podstawowe opcje, czy może potrzebne nam będzie coś dodatkowego ze względu na nasz styl życia? I czy będziemy w stanie te dodatkowe łatwo dopasowywać do naszych zmieniających się potrzeb.
  • Bardzo ważnym elementem każdej umowy jest wysokość składki oraz elastyczność w jej zarządzaniu.
  • Suma ubezpieczenia za dane zdarzenie – właśnie od niej zależy, na jakie odszkodowanie będziemy mogli liczyć my lub nasza rodzina.
  • Ogólne Warunki Ubezpieczenia – lektura czasami trudna, ale obowiązkowa dla Klienta. Dzięki niej dowiesz się, co ubezpieczyciel rozumie jako nieszczęśliwy wypadek czy niezdolność do pracy i kiedy w takich wypadkach otrzymasz świadczenie.

Odpowiadając sobie na wszystkie powyższe zagadnienia, będziemy mogli mieć pewność, że warunki umowy niczym nas nie zaskoczą – w efekcie dostaniemy dokładnie taki produkt ubezpieczeniowy, jakiego potrzebujemy.

Jakie ubezpieczenie na życie dla emeryta będzie najlepsze?

Jesień życia to szczególny okres dla każdego człowieka, warto więc uwzględnić jej specyfikę przy wyborze odpowiedniej umowy. Należy pamiętać o tym, że warunki ubezpieczenia w podeszłym wieku powinny być nieco inne niż wtedy, gdy jesteśmy młodsi. Ząb czasu nieuchronnie nadgryza nas wszystkich, warto więc mieć tego świadomość, kiedy decydujemy się na ubezpieczenie. Warunki umowy powinny brać pod uwagę styl życia emeryta, jego wiek oraz stan zdrowia. Niestety, często ze względu właśnie na ten ostatni czynnik ubezpieczyciel nie może nam zaproponować tak dogodnych warunków jak wtedy, kiedy jesteśmy nieco młodsi. To kolejny powód, by zdecydować się na ubezpieczenie na życie jak najwcześniej; w ten sposób nie tylko oszczędzimy więcej pieniędzy, ale również będziemy mogli dostać zdecydowanie lepsze warunki umowy.

Sprawdź, o czym warto jeszcze pamiętać

Ubezpieczenie na życie – na co zwracać uwagę, oczywiście pomijając już poruszane wcześniej kwestie? Szczególnym aspektem wybierania ubezpieczenia są tak zwane wyłączenia odpowiedzialności, czyli sytuacje, w jakich ubezpieczyciel może nie zdecydować się na wypłatę odszkodowania. Najczęściej są to uchybienia po stronie ubezpieczonego, takie jak wypadek podczas prowadzenia pojazdu po spożyciu alkoholu czy dokonywania jakiegoś zabronionego czynu lub ograniczenia w definicjach poważnych zachorowań. Jest to bardzo ważny element umowy, dlatego pamiętajmy, by zwrócić na to uwagę przy lekturze OWU, czyli Ogólnych Warunków Ubezpieczenia.
Skoro już wspomnieliśmy o OWU, warto zwrócić uwagę na jeszcze jedną kwestię. Przeczytajmy warunki umowy zanim ją podpiszemy! Może to brzmieć nieco banalnie, jednak statystyki pokazują, że wielu Polaków wciąż nie czyta podpisywanych przez siebie dokumentów. To bardzo zła praktyka i prosty przepis na rozczarowania, warto więc tego unikać, aby cieszyć się dobrze dobranym ubezpieczeniem na życie, które zapewni nam stabilność i bezpieczeństwo w każdej sytuacji.

Zostaw swój kontakt

Wypełnij formularz, a my do Ciebie oddzwonimy.