Kiedy zacząć oszczędzać na emeryturę?

Nawet jeśli udało nam się zdobyć dobrze płatną pracę, to niestety nie mamy gwarancji, że świadczenia otrzymywane później od państwa będą zadowalające. Nawet emerytura po 40 latach pracy pełnej wyrzeczeń i poważnych obowiązków może okazać się niższa niż się spodziewaliśmy. Dlatego o swoją przyszłość warto zadbać odpowiednio wcześnie, tak by móc cieszyć się spokojną starością. Jeśli już za młodu zaczniemy oszczędzać, zagwarantujemy sobie godne życie bez rezygnowania z przyjemności. Kiedy najlepiej rozpocząć oszczędzanie na emeryturę?

Emerytura – co warto o niej wiedzieć?

Obecnie wiek emerytalny wynosi 60 lat dla kobiet oraz 65 lat dla mężczyzn. Dopiero po jego przekroczeniu możliwe jest uzyskanie świadczenia emerytalnego, którego wysokość jest obliczana na podstawie dotychczasowych zarobków oraz stażu pracy. Dlatego też wiele osób, nawet jeśli osiągnie wiek emerytalny, decyduje się pracować jeszcze przez co najmniej kilka lat, ponieważ z roku na rok wzrasta możliwość uzyskania wyższej emerytury. Nic w tym dziwnego: po zakończeniu pracy zawodowej może się okazać, że kwota zaproponowana przez państwo jest zbyt niska, by utrzymać dotychczasowy poziom życia.

Wiele osób wciąż liczy na to, że możliwa będzie emerytura stażowa – czyli taka, którą można otrzymać po 40 przepracowanych latach, niezależnie od wieku. Jak dotąd jednak nie została ona wprowadzona w Polsce, wobec czego podstawowym wyznacznikiem pozostaje wiek emerytalny. Pomocą mogą okazać się dodatki, takie jak 13. emerytura, która zgodnie z ustawą wprowadzoną w 2020 roku będzie wypłacana co roku. Ile wynosi 13. emerytura? Dokładnie tyle, ile comiesięczne świadczenie emerytalne, wobec czego seniorzy raz w roku otrzymają podwójną emeryturę.

Ile wynosi najniższa emerytura?

Mimo że wysokość minimalnej emerytury jest sukcesywnie podwyższana, to jednak pojedyncze podwyżki nie są zbyt znaczące ani odczuwalne pod względem prowadzenia budżetu domowego. Aktualnie najniższa kwota wynosi 1250,88 zł brutto. Trudno sobie wyobrazić możliwość przeżycia za taką sumę, nawet jeśli mieszkamy sami. Pod uwagę należy wziąć wszelkie koszty związane z utrzymaniem (mieszkanie, jedzenie, podstawowe środki do domu), a także niejednokrotnie leki, których koszt może znacznie przekraczać nawet większe zasoby finansowe.

Dlatego też zdecydowanie nie warto polegać wyłącznie na świadczeniach wypłacanych przez państwo. O swoją przyszłość można się zatroszczyć na wiele różnych sposobów, które sprawią, że nawet po zakończeniu kariery zawodowej nie będziemy musieli się martwić o środki do życia.

Czy wcześniejsza emerytura jest możliwa?

Część osób może liczyć na wcześniejszą emeryturę – muszą one jednak spełniać określone warunki. Na emeryturę przed ukończeniem 60. bądź 65. roku życia mogą zatem liczyć:

  • osoby urodzone w latach 1948-1968, które pracowały w szczególnych warunkach (mowa tutaj m.in. o takich branżach, jak hutnictwo, górnictwo, rolnictwo czy transport, ale dotyczy to również nauczycieli oraz zawodowych żołnierzy);
  • osoby prowadzące działalność artystyczną lub twórczą, które urodziły się w latach 1949-1968 i nie są członkami OFE;
  • górnicy po ukończeniu 55. roku życia, pod warunkiem, że staż pracy wynosi 20 lat (u kobiet) lub 25 lat (u mężczyzn);
  • osoby, które rezygnują z pracy na rzecz zajmowania się dzieckiem wymagającym stałej opieki.

Nie da się jednak ukryć, że nawet po uzyskaniu wcześniejszej emerytury wysokość świadczenia nie do końca musi być zgodna z naszymi oczekiwaniami. Dlatego też należy z odpowiednim wyprzedzeniem zastanowić się, jak zabezpieczyć swoją przyszłość, tak by nie trzeba było się martwić o przetrwanie kolejnego miesiąca.

Jak wygląda oszczędzanie na emeryturę?

Dodatkowe oszczędzanie na emeryturę w wielu przypadkach okazuje się konieczne. Z roku na rok wzrastają koszty utrzymania, w związku z czym nawet świadczenia, które znacznie przekraczają minimalną kwotę, mogą nie wystarczać. Okres po zakończeniu pracy zawodowej to dla wielu osób czas, podczas którego wciąż pozostają aktywni, np. poprzez realizację pasji, na które wcześniej brakowało wolnych chwil. Trudno będzie zatem zadbać o opłacanie rachunków, zakup żywności czy środków czystości do domu, a jednocześnie wciąż posiadać środki chociażby na rozrywkę.

Ponadto, szczególnie jeśli nasza dotychczasowa praca przynosiła spore dochody, po przejściu na emeryturę może być nam trudno przyzwyczaić się do nowego, niższego standardu życia. Jego podtrzymanie będzie możliwe wyłącznie wtedy, kiedy sami zadbamy o to, by zgromadzić kapitał niezbędny do przeżycia spokojnej starości.

Kiedy zacząć oszczędzać?

Odpowiedź jest prosta: jak najszybciej. Jak wykazują liczne badania, wielu Polaków nieumiejętnie gospodaruje pieniędzmi, wydając znacznie więcej niż faktycznie zarabiają. Takie działanie może nas narazić nawet na długi, nie wspominając o tym, że nie będziemy przygotowani na nagłe sytuacje, które mogą nas pozbawić aktualnego źródła utrzymania (np. utrata pracy).

W wieku 20 czy 30 lat perspektywa emerytury wydaje nam się bardzo odległa, niemalże abstrakcyjna. Mimo to już wówczas warto zastanowić się nad poduszką bezpieczeństwa, która sprawi, że spokojnie będziemy mogli odejść z pracy i nie zastanawiać się nad tym, w jaki sposób przeżyjemy kolejne lata.

Oszczędzanie na emeryturę – najlepsze sposoby

Wiadomo już, dlaczego tak ważne jest oszczędzanie na emeryturę. Sposoby oszczędzania natomiast pozwalają nam na wybranie takiego rozwiązania, które jest dla nas najwygodniejsze. Wiele osób decyduje się na założenie lokaty oszczędnościowej, inni inwestują chociażby w nieruchomości, które po kilku latach mogą sprzedać z dużym zyskiem. Znakomitym rozwiązaniem będzie także ubezpieczenie ochronno-oszczędnościowe EMERYTURA BEZ OBAW w Prudential.

Dzięki tej metodzie oszczędzania mamy zapewnione:

  • ubezpieczenie na życie połączone z długoterminowym planem oszczędzania;
  • gwarancję wypłaty kwoty, którą znasz już podczas podpisywania umowy;
  • rozsądną wysokość składek, która odpowiada Twoim potrzebom i możliwościom;
  • elastyczną umowę, zawieraną minimalnie na 10 lat;
  • zabezpieczenie przyszłości bliskich – w razie śmierci zgromadzone środki zostaną wypłacone uposażonym.