Jak korzystnie przechowywać swoje oszczędności?

Raczej nikomu nie trzeba mówić, że zdecydowanie warto mieć i gromadzić oszczędności. Mogą nam one posłużyć jako zabezpieczenie na przyszłość gwarantujące spokojny sen albo jako środki do realizowania swoich marzeń i celów. Problemem w tej kwestii może być jedynie forma, w jakiej zdecydujemy się przechowywać swoje zaoszczędzone środki – „skarpeta” nie jest najlepszym pomysłem, chyba że chcemy, żeby owoce naszej pracy zostały szybko pożarte przez inflację. Jak w takim wypadku najlepiej składować nasze oszczędności, aby pozostały bezpieczne i żebyśmy mogli użyć ich w przyszłości?

Czy oszczędności są nam potrzebne?

Oszczędności zdecydowanie warto gromadzić, gdyż nigdy tak naprawdę nie wiadomo, kiedy mogą nam się przydać. Niezależnie od tego, czy zepsuje nam się samochód, będziemy potrzebowali pilnej wizyty u lekarza czy może nasza pociecha zażyczy sobie jakiegoś szczególnie drogiego prezentu, dodatkowe środki na koncie na pewno nie zawadzą. Jeśli zdecydujemy się na sumienne i regularne oszczędzanie, zagwarantujemy sobie nie tylko związany z tym spokój, lecz także realizację długoterminowych celów i marzeń. Jeśli ktoś w dalszym ciągu nie jest przekonany do odkładania części wypłaty, warto wziąć pod uwagę system emerytalny w Polsce i fakt, że świadczenia, na jakie możemy liczyć podczas jesieni życia, również nie należą do najwyższych. Oszczędności na koncie mogą zostać użyte do zapewnienia sobie godziwej i komfortowej emerytury.

Ile powinno się mieć oszczędności?

Oczywiście na to pytanie nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ jest to bardzo indywidualna kwestia. W dużej mierze zależy to od naszych zarobków, wymagań oraz potrzeb – im większa jest nasza wypłata, tym więcej możemy odłożyć, ale także najprawdopodobniej wraz ze wzrostem wynagrodzenia rośnie nasza stopa życia, przez co wydajemy więcej środków na codzienne sprawy. Biorąc to pod uwagę, przy planowaniu oszczędności sami musimy określić kwotę, która da nam stabilność finansową w wypadku choćby utraty pracy. Najbezpieczniej jest przyjąć, że dobrze skonstruowana poduszka finansowa zagwarantuje nam przynajmniej pół roku życia na niezmienionym poziomie bez żadnych dodatkowych przychodów.

Oszczędności – co z nimi zrobić?

Załóżmy, że udało nam się już zgromadzić odpowiednią sumę gwarantującą zabezpieczenie finansowe na kilka miesięcy. Co dalej? Kiedy możemy bez wyrzutów sumienia sięgnąć w kierunku świnki skarbonki, kiedy natomiast lepiej będzie się powstrzymać?

Zebrane przez nas oszczędności należą wyłącznie do nas, tak samo jak ostateczna decyzja, kiedy powinniśmy je wydać. Warto jednak dobrze to przemyśleć, gdyż oszczędzanie nie jest łatwym procesem, w przeciwieństwie do choćby kupowania sobie rozmaitych gadżetów, więc wydanie wszystkich odłożonych pieniędzy od razu wydaje się nierozsądną propozycją. Zgromadzony kapitał najlepiej jest zostawić na „czarną godzinę”, zainwestować go lub przeznaczyć na wcześniej zaplanowany cel.

W co inwestować oszczędności?

Przeznaczenie przynajmniej części zgromadzonych przez nasz funduszy na poczet inwestycji, która pomogłaby je rozmnożyć, wydaje się bardzo kuszącą propozycją. Musimy pamiętać jednak, że inwestowanie kapitału nie jest takie łatwe, jak mogłoby się wydawać, a taka decyzja finansowa może wiązać się z ryzykiem straty. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jak inwestować i pomnażać oszczędności, gdyż zakup choćby akcji giełdowych lub nieruchomości pod wynajem może zarówno okazać się strzałem w dziesiątkę, jak i zostawić nas z niczym, co nie wydaje się dobrym scenariuszem po wielu miesiącach wyrzeczeń i gromadzenia kapitału.

Przechowywanie oszczędności

Wiemy już, że duże, ryzykowne inwestycje mogą nie być najlepszym wyborem dla osoby, która chciałaby zapewnić sobie stabilność i bezpieczeństwo poprzez gromadzenie funduszy. W takim wypadku w co inwestować oszczędności, aby bezpiecznie przetrwały z nami do czasu, kiedy w końcu zdecydujemy się ich użyć? Na to pytanie również nie da się odpowiedzieć jednoznacznie, przyjrzyjmy się jednak opcjom, które wydają się najrozsądniejsze. Oszczędności – co z nimi zrobić?

Oszczędności na koncie

Gromadzenie swoich oszczędności na koncie bankowym jest pewnie pierwszym rozwiązaniem, jakie przyjdzie nam do głowy. Niestety, nie jest to najlepsza opcja. Dlaczego? Trzymanie swoich pieniędzy bezczynnie, tak aby nie mogły się pomnożyć, jest tylko pożywką dla inflacji. W dzisiejszych czasach gospodarka galopuje do przodu w zawrotnym tempie, a pieniądze zbierane z wyrzeczeniem mogą bardzo szybko stracić na wartości. Nieco lepiej przedstawia się zazwyczaj ich sytuacja na specjalnym koncie oszczędnościowym, których niewielkie oprocentowanie sprawi, że inflacja dotknie ich w mniejszym stopniu, jednak w dalszym ciągu będą one leżeć bezczynnie.

Ubezpieczenie oszczędnościowe – co to jest i czy warto je wybrać?

Ubezpieczenie oszczędnościowe to jeden z najlepszych wyborów i odpowiedzi na pytanie, jak inwestować i pomnażać nasze oszczędności. Decydując się na to rozwiązanie, mamy pewność, że zgromadzony przez nas kapitał nie zostanie zredukowany przez wzrost inflacji oraz że oszczędności po śmierci osoby, która je zgromadziła, trafią do jej najbliższych. Ubezpieczenie oszczędnościowe – co to właściwie jest?

To nic innego jak jeden produkt finansowy, który może zostać użyty zarówno do długoterminowego odkładania kapitału, jak i do zabezpieczenia nas na wypadek różnych losowych przypadków, takich jak choroba czy śmierć. W przeciwieństwie do zakupu nieruchomości czy gry na giełdzie papierów wartościowych, ubezpieczenie oszczędnościowe stawia na strategię związaną z oszczędzaniem długoterminowym, czyli metodę małych kroków. Niewielkie sumy, odkładane regularnie, nie obciążą naszego budżetu aż tak bardzo, jednocześnie kumulując się w większą kwotę.