Plan oszczędzania – jak go przygotować?
W codziennym życiu plan oszczędzania jest bardzo ważny, ponieważ pomaga nam w określeniu swoich potrzeb i dążeniu do ich realizacji. Wiele osób odkłada pieniądze nieco bezmyślnie, zakładając jedynie, że mogą być one potrzebne w przyszłości. Rzeczywiście zdarzają się różne niespodziewane sytuacje, ale wiele z nich można przewidzieć i wcześniej oszacować, na co będziemy chcieli przeznaczyć dostępny budżet. Gdy jednak cel oszczędzania nie jest nam znany, to nie wiemy, jak dużo powinniśmy odłożyć. Ostatecznie spotykamy się ze zdarzeniem, w którym może zabraknąć nam zasobów na realizację nie tylko zachcianek, ale po prostu podstawowych potrzeb.
Ten rodzaj odkładania pieniędzy nie ma większego sensu i wiele osób zaczyna żałować, że wcześniej nie skorzystało z czegoś, co określamy jako plan systematycznego oszczędzania.
Kontrola wydatków
Zanim jednak wyznaczymy sobie cel, powinniśmy bardzo dokładnie przeanalizować nasz domowy budżet. Stałe kontrolowanie przychodów i rozchodów to kwestia kluczowa i warto robić to starannie i regularnie. Jakie niesie to za sobą korzyści? Warto zacząć od tego, że szybko dostrzeżemy, na jakie dziedziny codziennego życia przeznaczamy najwięcej pieniędzy. Może się również okazać, że nierzadko marnotrawimy naszą wypłatę na takie udogodnienia, bez których moglibyśmy bez problemu funkcjonować. Trudno jest wyciągnąć podobne wnioski, gdy nie mamy przed sobą szczegółowego zestawienia rozchodów. W tym przypadku mamy dwie możliwości: przeznaczyć wygenerowaną nadwyżkę na inne, ważne aspekty życia (jak np. zdrowie czy wykształcenie) albo też rozważyć długoterminowe oszczędzanie.
Plan oszczędzania w domu
Plan oszczędzania w domu powinien obejmować wszystkich domowników. To doskonała okazja do tego, aby na odkładanie pieniędzy namówić pozostałych członków rodziny – zarówno tych starszych, jak i młodszych. W rzeczywistości większość pełnoletnich osób mieszkających pod jednym dachem ma okazję generować takie dochody, które pozwolą na inwestowanie w przyszłość, zwłaszcza że koszty życia stale rosną. To także szansa, aby nauczyć młodsze pokolenie tak przydatnej umiejętności, jaką jest zarządzanie dostępnym kapitałem. Dlatego kontrola wydatków powinna obejmować całą rodzinę.
Jak ustalić cel oszczędzania
Wiele osób zastanawia się zapewne, jak ułożyć plan systematycznego oszczędzania, ale też w jaki sposób wyznaczyć sobie cel. Najlepiej jest założyć, że w przyszłości będziemy potrzebowali budżetu większego niż ten dotychczasowy – nawet jeżeli aktualnie możemy mówić o dostatecznym komforcie codziennego funkcjonowania. Dlaczego jest to ważne? Chodzi m.in. o już wspomniane koszty, które rosną nawet z roku na rok. Warto też założyć scenariusz, w którym będziemy potrzebowali więcej pieniędzy, aby we właściwy sposób zatroszczyć się o swoje zdrowie. Wraz z wiekiem nasza kondycja jest coraz gorsza i konieczne jest też częstsze wykonywanie badań. Tymczasem nawet podstawowe leki kosztują niemało.
Już teraz należy zastanowić się nad tym, czy w przyszłości nie chcielibyśmy pomyśleć o zmianie obecnego lokum na większe. Wiele osób marzy, aby na starość zamienić mieszkanie nawet na niewielki dom. Powinniśmy zawczasu obliczyć, jaki budżet będzie nam potrzebny. Możemy też odkładać pieniądze na podróże czy wykształcenie naszych dzieci i wnuków.
Istnieje kilka sprawdzonych metod, które pozwalają nam oszczędzać. Zanim jednak zdecydujemy się na jedną z nich, powinniśmy poznać wady oraz zalety konkretnych rozwiązań. Bardzo wiele osób – szczególnie starszych – odkłada nadmiar dochodów do „skarpety”. Niestety, nie jest to rozwiązanie ani polecane, ani nawet bezpieczne. Gdy mamy w domu zbyt dużo gotówki, to musimy mieć świadomość, że możemy bardzo łatwo ją stracić. Inwestowanie w giełdę jest natomiast bardzo skomplikowane i nie dla każdego. Co więc wybrać?
Prawdopodobnie najlepiej sprawdzi się oszczędzanie długoterminowe, które zawarte jest w gotowym pakiecie Prudential. OSZCZĘDNOŚCI BEZ OBAW to idealna inwestycja w przyszłość swoją, ale także bliskich. Najprawdopodobniej chcemy zapewnić dobrobyt osobom, które kochamy i które są dla nas szczególnie ważne.
Ten model oszczędzania to nie tylko gwarancja wypłaty kwoty, którą znasz już przy podpisywaniu umowy, ale także rozsądna wysokość wpłat – dopasowana do Twoich potrzeb i możliwości. Wpłacając podstawową kwotę, mamy pewność, że robimy coś dobrego także dla nas samych. To my decydujemy, jak długo chcemy oszczędzać oraz na co będziemy mogli przeznaczyć zebrane pieniądze. Minimalny okres to tylko dziesięć lat, jednak tyle wystarczy, aby poprawić jakość życia w przyszłości.
A w jaki sposób zabezpieczamy bliskich? W razie naszej śmierci to wskazane osoby będą mogły skorzystać z pieniędzy, które na pewno w jakimś stopniu poprawią komfort życia albo też pomogą utrzymać go na aktualnej stopie.
O czym pamiętać podczas oszczędzania?
Oprócz tego, że wybierzemy długoterminowe oszczędzanie, powinniśmy także zadbać o inne, równie ważne kwestie dotyczące naszej przyszłości. Dobrze jest stale prowadzić notatki dotyczące naszych rozchodów i dochodów. Z czasem może się okazać, że nasze priorytety się zmieniły i potrzebujemy więcej pieniędzy, które przeznaczamy na zupełnie inne dziedziny codziennego życia. Warto też uważać z wszelkiego rodzaju pożyczkami. Niekiedy prowadzą one do powstawania długów, które ciężko będzie nam spłacić. Lepiej jest skorzystać z zaoszczędzonych zasobów pieniężnych.