5 powodów, dla których nie warto trzymać oszczędności w skarpecie

Problemy z oszczędzaniem w wielu przypadkach spowodowane są brakiem odpowiedniej wiedzy w tym temacie oraz nieznajomością sposobów, dzięki którym rzeczywiście jesteśmy w stanie odłożyć pieniądze na lepszą przyszłość. Każdy, kto chciałby zapewnić sobie spokojną starość, powinien wiedzieć, że wartość pieniądza zmienia się z biegiem lat. Jednak są już dostępne takie narzędzia, dzięki którym możemy właśnie teraz pomyśleć o przyszłych latach i zapewnić sobie stabilność finansową.

Oszczędności w skarpecie a wartość pieniądza

Prowadzone badania i ankiety dowodzą, że wciąż wielu Polaków nie potrafi odpowiednio oszczędzać. Wolimy mieć pieniądze zawsze pod ręką, ponieważ uważamy, że tylko w taki sposób mamy nad nimi pełną kontrolę. Bardzo obawiamy się, że moglibyśmy stracić zgromadzone fundusze i żyjemy w przekonaniu, że chociaż trzymanie pieniędzy w tzw. skarpecie nie jest sposobem idealnym, to jednak możliwie najlepszym dla nas. Nie do końca znamy też wartość pieniądza.

Wiąże się to przede wszystkim z obawą, że oszczędzanie innym sposobem będzie nie tylko nieopłacalne, ale będzie również wiązało się z koniecznością płacenia dodatkowych podatków czy innych opłat, które wynikają z prowadzenia konta lub lokaty. Można jednak wymienić pięć podstawowych powodów, które dowodzą, że trzymanie oszczędności w skarpecie nie jest odpowiednią metodą finansowego zabezpieczania swojej przyszłości.

Inflacja, wartość pieniądza i brak zysków

Głównym powodem, który sprawia, że młodzi ludzie rezygnują z zakładania lokat, jest widoczny brak zysków. O ile różne lokaty czy konta oszczędnościowe oferują określone oprocentowanie, o tyle w przypadku samodzielnego odkładania gotówki nie mamy możliwości powiększenia posiadanego majątku. Taką sumę, jaką umieścimy w skarpecie, zobaczymy po upływie kolejnego miesiąca. Za to po wielu latach oszczędzania szybko zrozumiemy, że w tym czasie mogliśmy zyskać znacznie więcej. Jak działa inflacja? Warto pamiętać, że zaoszczędzona przez nas kwota traci na wartości z każdą kolejną chwilą.

W prosty i szybki sposób możesz stracić swoje oszczędności

Spadek wartości pieniądza jest jednym z głównych powodów, dla których nie warto wybierać tego rodzaju oszczędzania. To jednak wciąż nie wszystko – decydując się na trzymanie swojego majątku w domu, narażamy się na jego utratę. Mało kto inwestuje w skuteczne sposoby zabezpieczenia swojej posesji czy nawet zakup sejfu. Tymczasem możliwa kradzież pieniędzy to jeden z powodów, dla których posiadanie gotówki nie jest dobrym rozwiązaniem.

Wiele osób obawia się, że to właśnie pieniądze znajdujące się w banku czy u ubezpieczyciela nie są należycie zabezpieczone. Nic bardziej mylnego – w dzisiejszych czasach transakcje przeprowadza się przede wszystkim online. Nie należy obawiać się nowoczesnych rozwiązań, które znacząco ułatwiają życie. Na trzymanie oszczędności w skarpecie decydują się zazwyczaj starsi ludzie, którzy nie zawsze są w stanie samodzielnie obsługiwać komputer i inne sprzęty elektroniczne.

Stały dostęp do pieniędzy nie jest dobry

Jeżeli mamy coś na wyciągnięcie ręki, to skorzystanie z tego wydaje się nam bardzo zachęcające i często ciężko się przed tym powstrzymać. Podobnie jest z pieniędzmi, które mamy w domu, a które w każdym momencie możemy wydać w dowolny sposób. Oczywiście zależy to głównie od naszej siły woli, jednak wiele osób sporadycznie sięga po niewielkie kwoty, co w rezultacie sprawia, że zmniejszają się odłożone oszczędności. Właśnie dlatego lepiej zrezygnować z tego rodzaju gromadzenia majątku, ponieważ jest to metoda nieopłacalna i niezbyt bezpieczna.

Mogą pojawić się problemy z regularnym odkładaniem

Oprócz tego, że stale jesteśmy kuszeni możliwością skorzystania z dostępnych oszczędności, jednocześnie musimy nieustannie motywować siebie samych, aby co miesiąc dokładać do posiadanej sumy kolejne kwoty. Nie jest to odpowiednie wyjście dla ludzi mało zorganizowanych oraz tych, którzy niespecjalnie nadzorują domowy budżet.

Może okazać się, że w natłoku innych obowiązków zapomnimy o podliczeniu bieżących przychodów oraz wydatków, przez co nasze oszczędzanie nie będzie przynosiło dobrych rezultatów. Nierzadko potrzebny jest dodatkowy bodziec lub konkretny cel. Dobrym rozwiązaniem w takim przypadku będzie wykupienie ubezpieczenia ochronno-oszczędnościowego, które w naturalny sposób wiąże się z regularnym opłacaniem składek.

Z czasem tracimy wiarę w słuszność oszczędzania

Dzieje się tak najczęściej w momencie, w którym zauważamy, że odłożonych do skarpety pieniędzy wcale nie przybywa w takim tempie, jakiego byśmy sobie życzyli. Pojawiają się niemoc i zwątpienie, czy rzeczywiście warto oszczędzać i czy jesteśmy w stanie zapewnić sobie spokojną i komfortową przyszłość. Najczęściej jest to ten kluczowy moment, który dla wielu osób okazuje się doskonałą chwilą na podjęcie decyzji o założeniu konta oszczędnościowego, lokaty bądź wykupienia polisy zapewniającej odpowiednie zabezpieczenie finansowe na emeryturze. Trzymanie oszczędności w skarpecie może i ma swoich wiernych zwolenników, jednak w rezultacie okazuje się najprostszym, ale najgorszym sposobem na chronienie siebie i bliskich przed niepewną przyszłością.

Jak inaczej oszczędzać, gdy zmienia się wartość pieniądza

Skuteczniejszym sposobem zapewnienia sobie i swoim bliskim spokojnej przyszłości jest m.in. wykupienie ubezpieczenia ochronno-oszczędnościowego. Aby mieć spokojną głowę, warto pomyśleć o wczesnym i regularnym odkładaniu pieniędzy – im wcześniej rozpoczniemy oszczędzanie, tym mniej obciążymy domowy budżet, a jednocześnie wraz z upływem czasu zgromadzimy znaczną sumę pieniędzy.

Ubezpieczenie ochronno-oszczędnościowe OSZCZĘDNOŚCI BEZ OBAW to sposób na gromadzenie kapitału, z którego w swoim czasie mamy możliwość skorzystać. Rozwiązanie to jest elastyczne i dopasowane do potrzeb – różna może być zarówno wysokość składki, jak i czas oszczędzania.  Dodatkowo w ramach umowy Klient objęty jest ubezpieczeniem na życie, które zabezpieczy bliskich w razie nieprzewidzianych zdarzeń.