Dodatkowa emerytura – jak sobie ją zapewnić?

Emerytura z jednej strony kojarzy nam się z radością, spokojem i dużą ilością wolnego czasu. To właśnie wtedy, po zakończeniu kariery zawodowej, możemy poświęcić się swoim pasjom, odkrywać nowe zainteresowania czy spędzać czas z wnukami. Niestety taki idylliczny obraz nie zawsze ma wiele wspólnego z rzeczywistością. Wiele osób po przejściu na emeryturę spotyka się z poważnymi problemami finansowymi. Często jest to ciągły niepokój o to, czy środki z emerytury pozwolą nam na pokrycie wszystkich podstawowych potrzeb, jak rachunki, niezbędne leki czy żywność. Na szczęście jeśli odpowiednio wcześnie podejmiesz odpowiednie kroki, będziesz mógł cieszyć się spokojną emeryturą bez obaw o lepsze jutro.

Wysokość emerytury w Polsce

Dla wielu, szczególnie młodych osób, emerytura to bardzo odległa przyszłość, która ich nie dotyczy. I choć rzeczywiście przed nimi jeszcze 30 lub 40 lat pracy, to mimo wszystko bardzo dobry czas, aby uzmysłowić sobie, co może ich czekać, jeśli nie będą szukać alternatywnych rozwiązań tego, w jaki sposób zapewnić sobie spokojną przyszłość.

Rzeczywistość w naszym kraju niestety nie pozostawia złudzeń. Choć państwo oferuje zapewnienie pomocy finansowej po zakończeniu kariery zawodowej, czy będzie ona na tyle wysoka, że pozwoli na zaspokojenie chociażby podstawowych potrzeb? Jako osoby zatrudnione wyrażamy zgodę na to, aby pracodawca regularnie odprowadzał składki, które w przyszłości mają nam zapewnić emeryturę. Niestety, nawet wtedy, gdy jesteśmy aktywnymi zawodowo osobami, które miesięcznie zarabiają około 5000 złotych brutto, musimy być swiadomi, że nasza emerytura wyniesie niewiele więcej niż 1500 złotych brutto.

Ile wynosi minimalna wysokość emerytury w Polsce? Od 1 marca 2021 roku to kwota rzędu 1250,88 złotych brutto. W przypadku renty z powodu częściowej niezdolności do pracy to 938,16 złotych.

Wysokość emerytury – od czego zależy?

Od czego w takim razie zależy to, ile będzie wynosić nasza emerytura? Wpływ mają przede wszystkim dwa czynniki: liczba przepracowanych lat oraz zebrany kapitał na indywidualnym koncie emerytalnym. Oprócz tego na wysokość emerytury wpływ mają tzw. okresy składkowe i nieskładkowe. Okresy składkowe to okresy aktywności zawodowej, które uwzględnia się, ustalając prawo do emerytury oraz jej wysokość.

 

Na polski system emerytalny składają się 3 filary:

  • I filar obowiązkowy repartycyjny (ZUS);
  • II filar obowiązkowy (OFE – Otwarte Fundusze Emerytalne);
  • III filar dobrowolny kapitałowy (Indywidualne Konta Emerytalne).

Świadomość tego, co ma wpływ na wysokość emerytury, jest niezbędna. Wiele osób ze względu na zbyt niską emeryturę podejmuje się pracy nawet po osiągnięciu wieku emerytalnego, ponieważ tylko w ten sposób są w stanie zwiększyć wysokość kwoty, jaką zaoferuje im państwo. Warto pamiętać także o tym, że wysokość emerytury często zależy od rodzaju wykonywanej pracy oraz posiadanej umowy. Aktualnie coraz więcej szczególnie młodych osób zatrudnionych jest na umowie-zleceniu lub umowie o dzieło, które nie gwarantują benefitów w postaci wysokiej emerytury. Warto zacząć już teraz i zastanowić się, jak zwiększyć emeryturę.

Jak zwiększyć emeryturę na własną rękę?

Jak zwiększyć emeryturę na własną rękę?
Choć przedstawione informacje nie brzmią zbyt zachęcająco, dobra wiadomość jest taka, że wcale nie musisz pracować dłużej, niż powinieneś i dodatkowo nadwyrężać swoje siły oraz zdrowie tylko po to, aby zapewnić sobie godne życie po zakończeniu kariery zawodowej. Warto jednak pomyśleć o tym zawczasu, kiedy jako młodzi ludzie podejmujemy swoją pierwszą pracę.

W obecnych czasach, szczególnie w przypadku młodych osób, istnieje niezliczona ilość sposobów na to, jak sprawić, aby wizja wciąż odległej, ale nieuniknionej emerytury nie była dla nas udręką. Warto zastanowić się nad wyborem ścieżki zawodowej, która zagwarantuje nam odpowiednio wysoką pensję lub, jeśli aktualna praca nie zadowala nas pod względem finansowym, podjąć próbę przebranżowienia się. Aktualnie mamy dostęp do dużej liczby kursów oraz szkoleń, które w krótkim czasie pomogą nam zdobyć niezbędne umiejętności. Posiadanie dobrze płatnej pracy i stawianie sobie coraz to nowych celów to pierwszy krok ku temu, aby rozpocząć oszczędzanie na emeryturę.

Wyższa emerytura w zasięgu ręki – oszczędności

Jeśli masz świadomość tego, ile może wynieść Twoja przyszła emerytura, nie wahaj się i zacznij oszczędzać już teraz. Zgromadzenie odpowiednio wysokiego kapitału przez lata pozwoli Ci na skuteczne oszczędzanie na emeryturę.

Oszczędzanie na emeryturę – jak robić to dobrze?

Niestety, oszczędzanie nie należy do mocnych stron wielu Polaków. Znaczna część z nich przyznaje, że nie potrafi oszczędzać skutecznie lub nie robi tego w ogóle, a zarabiane pieniądze przeznacza na bieżące wydatki w ciągu miesiąca. To bardzo duży błąd, który warto naprawić już w tym momencie. Jak zatem sprawić, aby dodatkowa emerytura przyniosła nam korzyści?

Kluczem do sukcesu jest systematyczność. Oszczędzanie na emeryturę powinno być regularne i konsekwentne. W tym celu warto sporządzić domowy budżet, w którym zostanie zawarty bilans dochodów oraz miesięcznych wydatków. Mając świadomość tego, ile możemy oszczędzać w ciągu miesiąca bez nadszarpnięcia swojego budżetu, możemy zacząć odkładać regularne kwoty.

Dodatkowa emerytura z ubezpieczeniem na życie

Istnieją różne sposoby, które mają sprawić, że emerytura dodatkowa będzie w naszym zasięgu ręki, jednak nie oszukujmy się: nie wszystkie z nich są równie skuteczne. Zamiast chować pieniądze w skarpecie lub wpłacać je na konto oszczędnościowe, warto zastanowić się nad wyborem ubezpieczenia ochronno-oszczędnościowego EMERYTURA BEZ OBAW od Prudential. Na czym polega? To jednoczesne ubezpieczenie na życie z opcją oszczędzania na emeryturę. Wybierając je, dbamy nie tylko o przyszłość swoją, ale i naszych najbliższych. W razie naszej śmierci (jako osoby ubezpieczonej), świadczenie zostanie wypłacone rodzinie, a otrzymane pieniądze nie będą podlegać podatkowi od dochodów kapitałowych (zgodnie ze stanem wiedzy na chwilę obecną).

Wybierając taki rodzaj ubezpieczenia, zyskujesz pewność, że po osiągnięciu wieku emerytalnego będziesz mógł w spokoju odejść na emeryturę i nie martwić się bieżącymi wydatkami. Długoterminowy plan oszczędzania pozwoli Ci także zrealizować swoje długo wyczekiwane plany i marzenia. Wyższa emerytura to coś, o co zdecydowanie warto zadbać odpowiednio wcześnie.