Co sprawia, że ludzie czują się szczęśliwi?

Harvard podjął się przeprowadzenia wyjątkowych i szalenie ciekawych badań na temat tego, co sprawia, że ludzie czują się szczęśliwi. Przez 80 lat badacze śledzili losy 724 mężczyzn, rok po roku pytając ich o pracę i rodzinę. Jakie lekcje płyną z setek tysięcy stron, które Harvard zebrał na temat życia uczestników? No cóż, lekcje nie dotyczą bogactwa, sławy ani coraz cięższej pracy. Najważniejszy przekaz, który wyłania się po wielu latach skrupulatnych badań, brzmi: „Dobre relacje z innymi ludźmi sprawiają, że jesteśmy zdrowi i szczęśliwi.”

Harvard wskazuje na trzy istotne rzeczy odnośnie do relacji z innymi ludźmi.
1. Po pierwsze, „kontakt z innymi jest bardzo pożyteczny, a samotność zabija”. Otóż ludzie, którzy są silniej związani z rodziną, bliskimi czy ze znajomymi, są zdrowsi i szczęśliwsi. Dodatkowo żyją dłużej od tych, którzy już tak przywiązani nie są. Samotność bywa niekorzystna i toksyczna. Ci, którzy są odizolowani, są znacznie mniej szczęśliwi, szybciej tracą zdrowie, a ich umysł zdecydowanie gorzej funkcjonuje w porównaniu z tymi, którzy nie są samotni.

2. Drugi ważny wniosek brzmi: nie liczy się liczba znajomych, lecz przede wszystkim jakość bliskich relacji z innymi. Analiza wykazała, że to nie poziom cholesterolu wpłynie na to, jak starzeli się badani, lecz poziom ich zadowolenia ze związków. Dobre, zdrowe relacje w związkach potrafią również uchronić przed problemami związanymi ze starzeniem się. Najszczęśliwsza para po osiemdziesiątce przyznała, że kiedy odczuwała większy ból fizyczny, nadal miała pogodny nastrój, w przeciwieństwie do ludzi, którzy tkwili w nieszczęśliwych związkach, którzy w dni większego bólu fizycznego odczuwali go jako jeszcze mocniejszy przez dodatkowy ból emocjonalny.

3. Trzecia lekcja brzmi: udane związki nie chronią tylko naszych ciał, ale także umysły. Gdy ludzie wiedzą, że mogą liczyć na drugą połowę mają lepszą pamięć przez dłuższy czas. Ci którzy mogą liczyć tylko na siebie, niestety doświadczają szybszego zaniku pamięci. Z ciekawostek – związki nie muszą być cały czas idealne, niektóre z badanych par osiemdziesięciolatków mogły się kłócić dzień i noc, lecz dopóki czuły, że w razie czego jedno może liczyć na drugiego, kłótnie zupełnie nie miały wpływu na ich pamięć. Relacje międzyludzkie są warunkiem dobrego życia.  W Prudential o relacje z Klientami dbamy od początków istnienia firmy. Staramy się zawsze być blisko ludzi. Każdego Klienta traktujemy indywidualnie, pojedyncza polisa to dla nas zobowiązanie, dane słowo, którego staramy się dotrzymać, bo dla kogoś to może oznaczać wszystko.

 

Marta Skowron-Moszkowicz
rzeczniczka prasowa
PR Manager Prudential Polska
Źródło: „The Harvard Study of Adult