Ubezpieczenie na życie – co to jest?
Jeśli podczas czytania wstępu komuś przyszło do głowy pytanie „polisa na życie, co to w ogóle jest?”, już spieszymy z odpowiedzią. Ubezpieczenie na życie to zabezpieczenie objęte ubezpieczeniem osoby na poczet nieszczęśliwych wypadków, jakie mogą jej się przydarzyć. Indywidualne warunki obejmowane przez polisę zależą od opcji, na jaką się zdecydujemy przy jej zakupie, jednak jej głównym zadaniem jest zabezpieczenie ubezpieczonego i jego rodziny na wypadek śmierci. Jeśli osoba objęta polisą na życie umrze, jej rodzina dostaje pełną kwotę, na jaką opiewa umowa o ubezpieczenie na życie.
Co obejmuje ubezpieczenie na życie?
To, co obejmuje ubezpieczenie na życie, zależy głównie od umowy, jaką podpiszemy. Umowy występują w wielu różnych wariantach i mogą zabezpieczać najbliższych ubezpieczonego nie tylko na wypadek jego zgonu, ale choćby w sytuacjach, gdy w wyniku wypadku ubezpieczony straci możliwość wykonywania pracy, trafi do szpitala czy będzie wymagał stałej opieki. Te dodatkowe ryzyka najczęściej oferowane są w formie umów dodatkowych.
W takim wypadku na wypłatę świadczenia z umowy ubezpieczenia na życie możemy liczyć nie tylko w przypadku utraty życia, ale również kiedy dotknie nas choroba czy będziemy musieli wyłączyć się z aktywności zawodowej poprzez pobyt w szpitalu.
Jakie ubezpieczenie na życie wybrać?
Od tego, jakie ubezpieczenie na życie wybierzemy, może zależeć zakres sytuacji, w jakich będziemy mogli skorzystać ze zgromadzonych na nim środków. Ofert ubezpieczeń jest w tym momencie na rynku bardzo dużo, a sporo z nich oferuje nam ciekawe warunki dodatkowe. Możemy choćby zdecydować się na ubezpieczenie na życie z opcją oszczędzania na emeryturę czy inny, dowolny cel. Należy pamiętać o tym, że nasze zabezpieczenie to zbyt ważna sprawa, żeby nie poświęcić jej wystarczająco dużo czasu. Ze względu na mnogość ofert na rynku, zanim zdecydujemy się na zakup ubezpieczenia, warto jest rozważyć jak największą ilość opcji, tak żeby mieć pewność, że warunki naszej umowy nie zawiodą nas w sytuacji, w której byłaby ona potrzebna.
O czym pamiętać, wykupując ubezpieczenie na życie?
Co obejmuje oraz jak działa ubezpieczenie na życie, zależy w wielu wypadkach od umowy, jaką podpiszemy. Na co musimy zwrócić szczególną uwagę, aby się nią nie rozczarować i być odpowiednio przygotowanym na przyszłość?
Najważniejszą rzeczą, o jakiej powinniśmy pamiętać przy zawarciu ubezpieczenia na życie, są tak zwane wyłączenia odpowiedzialności. Co to jest? Są to zapisy, które możemy znaleźć w OWU, czyli Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Informują nas one, w jakich sytuacjach ubezpieczyciel nie będzie zobowiązany do wypłacenia nam sumy zawartej w ubezpieczeniu. W zależności od umowy te zapisy mogą być przeróżne – niektórzy ubezpieczyciele nie wypłacają pieniędzy w wypadku samobójstwa ubezpieczonego, śmierci poniesionej w wyniku wojny lub stanu wojennego czy nawet udziału w bójce. W celu dopasowania warunków ubezpieczenia do naszych potrzeb powinniśmy przyjrzeć się wszystkim wyłączeniom odpowiedzialności, dzięki czemu stwierdzimy, która umowa lepiej będzie odpowiadać naszym oczekiwaniom oraz czyhającym na nas zagrożeniom.
Po stwierdzeniu, na jakie wyłączenia odpowiedzialności możemy sobie pozwolić, a jakie będą dla nas nieodpowiednie, przyjrzyjmy się także innym szczególnym cechom ubezpieczenia na życie w taki sposób, aby dobrać je do naszych potrzeb i wymagań. Wysokość składki musi być na tyle wysoka, żeby końcowa kwota ubezpieczenia nam odpowiadała, ale z drugiej strony na tyle niska, by nie zrujnowała naszego budżetu. Ważne są też czas, jaki trwać ma ubezpieczenie na życie, oraz liczba osób, jakie może objąć.
Jak się ubezpieczyć na życie?
Podstawową kwestią przy zakupie ubezpieczenia na życie jest wybranie odpowiedniej umowy. Skoro wiemy już, jak to zrobić, zwracając uwagę na nasze indywidualne potrzeby oraz preferencje, przystępujemy do kolejnego etapu, czyli załatwiania niezbędnych formalności. Całe szczęście nie ma ich zbyt dużo. Jedyne, co musimy zrobić, to podpisać umowę z pośrednikiem ubezpieczeniowym oraz dostarczyć ubezpieczycielowi wymagane przez niego dokumenty lub ich skany. Podstawą do uzyskania ubezpieczenia na życie jest oczywiście dokument tożsamości, taki jak dowód osobisty, prawo jazdy lub paszport. Najczęściej jest to w pełni wystarczające, jednak w zależności od wymagań ubezpieczyciela mogą nam przydać się także inne dokumenty, takie jak akt urodzenia. Co ważne, wiele takich spotkań nie wymaga obecnie fizycznej obecności i może się odbywać zdalnie.
Koniecznie pamiętajmy o tym, by przeczytać umowę! Dotyczy to nie tylko ubezpieczenia na życie, ale wszystkich umów, jakie podpisujemy. Mimo że brzmi to jak truizm, wielu Polaków wciąż nie czyta wszystkiego, co podpisują, co może prowadzić do rozczarowań i nadużyć.
Ubezpieczenie na życie – czy warto?
Czy warto jest wykupić ubezpieczenie na życie? Zdecydowanie tak! Gdyby było inaczej, polisa na życie nie byłaby produktem z zakresu ubezpieczeń, po jaki najchętniej sięgają Polacy. Decydując się na zakup ubezpieczenia, mamy pewność, że po naszej śmierci lub w wypadku choroby nie pozostawimy naszych bliskich z niczym. W dzisiejszych czasach, kiedy sytuacja na świecie nie jest pewna, a niewielu z nas ma zgromadzoną odpowiednią ilość oszczędności, ubezpieczenie na życie, korzyści, jakie nam daje, stają się gwarantem naszej godnej emerytury czy wykształcenia naszych dzieci.
Ubezpieczenie na życie z opcją oszczędzania oferowane przez Prudential wychodzi naprzeciw wszystkim oczekiwaniom – dzięki niemu nie tylko możemy spać spokojnie, ale także zgromadzić kapitał niezbędny nam do realizacji naszych marzeń i celów.