Druga opinia medyczna — Co warto wiedzieć?

Druga opinia medyczna, zwana także dodatkową opinią medyczną polega na weryfikacji stanu zdrowia pacjenta przez innego lekarza. Pojęcie to jest szczególnie ważne w kontekście ubezpieczeń życia i zdrowia. W artykule przyjrzymy się mu nieco bliżej.

Osoba, która usłyszała od lekarza, że zmaga się z chorobą nowotworową lub innym groźnym schorzeniem zrobi niemal wszystko, aby móc wrócić do zdrowia. Jednym z najważniejszych elementów wdrożenia skutecznego leczenia, jest możliwość skonsultowania wyników badań z najlepszymi specjalistami, nie tylko w Polsce, ale także za granicą. Dla wielu osób utrudnieniem może być jednak brak znajomości obcego języka (zwłaszcza w kontekście branżowego, medycznego słownictwa), brak kontaktów do odpowiednich klinik i ekspertów, ograniczone możliwości finansowe czy konieczność długiego oczekiwania na taką konsultację.

Czym jest druga opinia medyczna?

Druga opinia medyczna, zwana także dodatkową opinią medyczną polega na weryfikacji stanu zdrowia pacjenta przez innego specjalistę. W jakich okolicznościach można skorzystać z drugiej opinii medycznej?

Z drugiej opinii medycznej może skorzystać osoba, która usłyszała diagnozę poważnej choroby i jest objęta dodatkowym ubezpieczeniem kompleksowej ochrony na wypadek poważnego zachorowania. W Pru są to m.in.:

 • tętniak aorty brzusznej,
 • choroba wieńcowa,
 • wrodzone wady serca,
 • guz nowotworowy;
 • przewlekłe zapalenie trzustki,
 • marskość wątroby,
 • nieswoiste zapalenia jelit,
 • zapalenie stawu biodrowego,
 • białaczka,
 • chłoniak.

Jak działa druga opinia medyczna?

Uzyskanie drugiej opinii medycznej w Pru odbywa się bez udziału chorego, na podstawie posiadanej dokumentacji medycznej. Taka procedura pozwala więc „zdjąć z ramion” pacjenta ciężar samodzielnego poszukiwania specjalisty, kontaktu z zagranicznymi klinikami czy oczekiwania na wizytę u lekarza. Co ważne — opcja dodatkowej opinii medycznej jest stałym elementem umowy ubezpieczenia dodatkowego kompleksowej ochrony na wypadek poważnego zachorowania. Ubezpieczony nie musi więc dodatkowo płacić za jej wydanie, ponieważ ochrona jest już całkowicie opłacona w ramach składki za umowę dodatkową.

Dlaczego warto wykupić ubezpieczenie z dodatkową opinią medyczną? Oto 4 najważniejsze zalety wynikające z posiadania ubezpieczenia z dodatkową opinią medyczną:

 1. Zwiększenie szans na całkowite wyleczenie. Pozyskanie drugiej opinii medycznej wydawanej przez światowej klasy specjalistę bazującego na aktualnej wiedzy medycznej znacząco zwiększa szanse na odzyskanie zdrowia. Pozwala bowiem wdrożyć dostosowany do stanu zdrowia chorego plan leczenia i najskuteczniejsze metody leczenia, nie tylko w Polsce, ale także za granicą.
 2. Możliwość konsultacji u najlepszych specjalistów z całego świata. W celu zwiększenia szans na wyleczenie ubezpieczonego, Pru wysyła dokumentację medyczną swoich klientów do najlepszych lekarzy, którzy specjalizują się w danej odmianie choroby w Ameryce Północnej, Europie bądź Azji. Dzięki takiej procedurze ubezpieczony nie musi robić tego samodzielnie, unikając tym samym konieczności działania pod presją czasu, potężnego stresu i dodatkowych wydatków.
 3. Brak konieczności samodzielnego szukania kontaktów. Sięgając po ubezpieczenie zdrowia z dodatkową opinią medyczną, unikniesz konieczności samodzielnego szukania kontaktów do klinik i specjalistów. Oszczędzisz także ogrom pieniędzy, nie tylko tych wynikających bezpośrednio z kosztów leczenia, ale także towarzyszących tłumaczeniu dokumentacji medycznej.
 4. Możliwość otrzymania pieniędzy, które pozwolą na skuteczne leczenie za granicą. Leczenie poważnych chorób pochłania z reguły ogrom środków finansowych. Jeśli wykupisz dodatkowe ubezpieczenie kompleksowej ochrony na wypadek poważnego zachorowania, oprócz drugiej opinii medycznej możesz otrzymać także świadczenie, które pozwoli pokryć wysoki koszt zagranicznego leczenia. Dzięki dodatkowym środkom będziesz miał większą szansę na najlepszą opiekę medyczną i powrót do zdrowia. A finansowe bezpieczeństwo i ograniczenie stresu towarzyszącego finansom to niezwykle ważny w procesie leczenia element.

Jak skorzystać z drugiej opinii medycznej?

Do skorzystania z drugiej opinii medycznej niezbędne jest posiadanie polisy na życie wraz z dodatkową umową kompleksowej ochrony na wypadek poważnego zachorowania. Pozyskanie drugiej opinii medycznej odbywa się na podstawie dokumentacji medycznej. Aby uzyskać drugą opinię dotyczącą postawionej diagnozy wystarczy wykonać jeden telefon, a w czasie rozmowy konsultant przekaże wszystki informacje i pokieruje kolejnymi działaniami.W ramach usługi zostanie zorganizowany kontakt z lekarzem, przesłanie dokumentacji medycznej i jej ewentualne tłumaczenie. Kiedy raport lekarski będzie gotowy, ubezpieczony otrzyma drugą opinię medyczną wraz z zaproponowanym planem leczenia. W każdym roku trwania umowy ma on prawo skorzystać z drugiej opinii medycznej w odniesieniu do jednej choroby.

Jaki jest koszt ubezpieczenia na życie z drugą opinią medyczną?

Koszt ubezpieczenia na życie z drugą opinią medyczną zależy od różnych czynników. Oto najważniejsze:

 • wiek ubezpieczonego;
 • suma ubezpieczenia (np. 100 000 złotych);
 • okres ubezpieczenia, czyli okres trwania umowy;
 • stan zdrowia ubezpieczonego, np. przebyte lub istniejące choroby, aktywne nałogi etc.

Umowa jest zawierana na 5 lat i następnie, co 5 lat, może być kontynuowana, jednakże składka kalkulowana jest w oparciu o cały okres ubezpieczenia deklarowany przez klienta, co powoduje, że składka w całym okresie jest niższa. Chcesz sprawdzić, ile wyniesie miesięczna składka ubezpieczenia na życie z umową dodatkową ochrony zdrowia z drugą opinią medyczną? Orientacyjnej kalkulacji dokonasz w kalkulatorze ubezpieczeń na życie na stronie https://www.pru.pl/kalkulator-ochrona-zycia-i-zdrowia/. Dokładny koszt poznasz po rozmowie z konsultantem i wypełnieniu ankiety medycznej.

Kiedy przydaje się polisa z drugą opinią medyczną?

Polisa z drugą opinią medyczną to dobry wybór dla osób, które chcą otoczyć najwyższą troską zdrowie swoje i swoich bliskich (takie ubezpieczenie możesz wykupić także dla swojego partnera, rodziców, czy dzieci). Powinny sięgnąć po nią przede wszystkim osoby, które:

 • Mają w rodzinie przypadki nowotworów lub innych ciężkich chorób.
 • Są narażone na występowanie rzadkich chorób. Jeśli lekarze w Polsce nie wiedzą jak leczyć Twoją chorobę, dzięki ubezpieczeniu z drugą opinią medyczną, masz szansę na dostęp do najlepszych na świecie specjalistów. Dzięki drugiej opinii medycznej zyskasz możliwość konsultacji z ekspertem, który specjalizuje się w leczeniu danego przypadku choroby. A właściwa diagnoza i plan leczenia to pierwszy i najważniejszy krok na drodze powrotu do zdrowia.
 • Są jedynymi żywicielami rodziny. Jeśli to Ty dbasz o finansową płynność gospodarstwa domowego, utrata zdrowia może pozbawić Twoich bliskich środków do życia. Ubezpieczenie z drugą opinią medyczną to najlepszy sposób, aby zminimalizować takie ryzyko.
 • Obawiają się, że pierwsza diagnoza jest błędna lub niekompletna. Czasem zdarza się, że pacjent ma wątpliwości dotyczące słuszności postawionej diagnozy lub ograniczone zaufanie do lekarzy publicznej opieki lekarskiej. Wydanie drugiej opinii medycznej i możliwość konsultacji ze specjalistą z zagranicy często bywa więc najlepszym sposobem, aby potwierdzić pierwszą diagnozę lub też jej zaprzeczyć i precyzyjnie określić rokowania.

Diagnoza nie musi być wyrokiem. Zwłaszcza jeśli masz możliwość zasięgnięcia drugiej opinii lekarskiej i skonsultowania swojego schorzenia ze światowej klasy specjalistą. Dodatkowe ubezpieczenie zdrowia to skuteczne wsparcie w procesie  powrotu do zdrowia.